HISTORIA ZAMKUPo prastarym zamku w Raciążku pozostały tylko ruiny.
Jednak zachowało się sporo informacji o nim w licznych źródłowych materiałach i opracowaniach.

Ruiny zamku
Ruiny zamku
Pierwszy drewniano-ziemny gród został wzniesiony prawdopodobnie w połowie XIIIw. przez biskupów kujawskich. Zbudowany był na krańcu wysokiego wzgórza, we wschodniej, najstarszej części wsi. Gród przy drugim obciążeniu przez Krzyżaków  1330 roku został zdobyty i zniszczony.

 Nie wiadomo kiedy wzniesiono zamek, prawdopodobnie miało to miejsce, krótko po oblężeniu przez Krzyżaków, ponieważ biskupom zależało na posiadaniu niedaleko Włocławka swojej rezydencji.
Napewno zamek wzniósł biskup Maciej z Gołańczy, który zmarł w 1364roku. Początkowo był to jeden budynek o rozmiarach 25x12m i wysokości łącznie z dachem około 20m. Z zachowanych opisów wynika, że posiadał 3 kondygnacje z 9 pokojami, o łącznej kubaturze 486m/3. Każda izba miałaRuiny zamku
Ruiny zamku
formę prostokąta i wysokość 4m. Wszystkie były przykryte 2 przesłami sklepienia krzyżowo-żebrowego.
Do końca 1383 roku został on powiększony do rozmiarów 25x17m przez biskupa Zbyluta z Gołańczy, następcę Macieja. Rozbudowany zamek był regularnym prostopadlościanem, przykrytym wysokim, dwuspadowym dachem.
W jednej z jego izb znajdowała się kaplica.
Wtedy, także powstały obwodowe mury wzdłuż krawędzi zbocza. Ponadto przy południowym odcinku murów powstały zabudowania gospodarcze, tworząc osadę.

metryczka


Wytworzył: Rafał Sikorski (25 listopada 2003)
Opublikował: Rafal Sikorski (25 listopada 2003, 12:14:49)

Ostatnia zmiana: Rafal Sikorski (21 lutego 2006, 15:31:41)
Zmieniono: korekta

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 5858